Bryllup i Tvedestrand – sommerbryllup ved Lyngør
Silje og Sander giftet seg i slutten av mai i vakre Tvedestrand, med Sørlandskysten som ramme rundt hele bryllupsdagen. Det ble en dag med akkurat den stemningen jeg elsker å dokumentere: varm, avslappet og full av mennesker som var så tydelig glade for å få feire dem.
Dagen startet ved Hotel Lyngørporten, før Silje og Sander møttes til first look i Einarsvika. Derfra gikk turen videre til vielse i Tvedestrand kirke og til slutt tilbake mot Gjeving, hvor familie og venner ventet på å feire dem videre utover kvelden.
Jeg fikk følge dem gjennom ti timer – fra de første forventningsfulle timene om morgenen til bryllupsfesten var godt i gang. 🤍
En rolig start på bryllupsdagen ved Lyngørporten
Bryllupsdagen startet på Hotel Lyngørporten, hvor Silje og Sander gjorde seg klare hver for seg i hver sin hytte. Jeg begynte morgenen sammen med Sander og forloverne før jeg gikk videre til Silje og jentene.
Det er noe helt eget med de første timene av en bryllupsdag. Dagen har begynt, men det er fortsatt en liten stund til alt virkelig setter i gang. Slips skal på, smykker og sko ligger klare, venner hjelper til med de siste detaljene, og mellom latteren kommer gjerne de små øyeblikkene hvor det plutselig går opp for noen: Nå skjer det faktisk.
Hos Silje var det den samme fine blandingen av ro og forventning. Hun gjorde seg klar sammen med de nærmeste, og før vi dro videre fikk vi også tid til noen bilder av hele jentegjengen sammen.
Det var ingen hast denne morgenen. Bare tid til å gjøre seg klar, være sammen og kjenne litt på forventningene til alt som ventet. Og da Silje var ferdig, gikk turen videre til Einarsvika – hvor Sander allerede ventet på å få se henne for første gang som brud.
First look i Einarsvika
Før vielsen møttes Silje og Sander til first look i Einarsvika. Sander kom først og ventet mens Silje nærmet seg bakfra – og så fikk de endelig se hverandre som brud og brudgom for aller første gang.
Det er noe helt eget med å legge first look og portrettfotograferingen før vielsen. Midt i alle forventningene får dere plutselig litt tid sammen, bare dere to, før resten av bryllupsdagen virkelig setter i gang. Ingen gjester som venter og ingen gratulasjoner som skal tas imot – bare noen rolige minutter hvor dere kan se hverandre, lande litt og kjenne på at dagen dere har gledet dere til så lenge faktisk er her.
Etterpå lot vi first look gli naturlig over i portrettfotograferingen. Vi hadde god tid til å rusle rundt i Einarsvika og fotografere Silje og Sander alene, med sjøen, svabergene og det sørlandske landskapet rundt oss. Senere kom forloverne til, og vi fikk også tatt bildene sammen med dem før turen gikk videre mot Tvedestrand kirke.
Vielse i Tvedestrand kirke
Etter de rolige timene sammen i Einarsvika gikk turen videre til Tvedestrand kirke, hvor familie og venner allerede ventet på Silje og Sander.
Vielsen ble fylt med både fine ord, solosang, løfter og ringer – og selvfølgelig kysset som endelig gjorde det hele offisielt. Men noe av det fineste med en vielse er alt som skjer rundt de store øyeblikkene. Blikket mellom Silje og Sander, hendene som finner hverandre og reaksjonene hos familie og venner som sitter rundt og får være vitne til det hele.
Da de kom ut av kirken som nygifte, ventet jubel, gratulasjoner og mange varme klemmer. Før turen gikk videre mot bryllupsfesten, samlet vi hele gjengen til et stort fellesbilde på kirketrappen – med alle menneskene som hadde kommet for å feire akkurat dem.
Les også: Bryllup på Boen Gård: sommerbryllup med vielse i eplehagen.
Bryllupsfest på Gjeving
Fra Tvedestrand kirke gikk turen videre til Gjeving, hvor resten av dagen skulle feires sammen med familie og venner. Nå var løftene gitt, ringene på plass og skuldrene kunne senkes litt – resten av dagen handlet bare om å nyte.
Kaken ble skåret utendørs mens gjestene minglet, praten gikk og stemningen fortsatte akkurat slik den hadde vært hele dagen: varm, avslappet og full av latter.
Taler, latter og alle reaksjonene imellom
Da gjestene satte seg til bords, fortsatte feiringen inne. Bryllupsmiddagen ble fylt med taler, historier og masse latter – og for Silje og Sander ble det mange fine øyeblikk gjennom kvelden.
Noe av det jeg elsker å dokumentere under middagen, er nettopp reaksjonene deres. Latteren når en kjent historie blir fortalt, blikkene de sender hverandre og de øyeblikkene hvor ordene treffer litt ekstra. Taler handler tross alt ikke bare om det som blir sagt, men også om hvordan det føles å sitte der og høre menneskene dere er glad i fortelle historien om dere.
Kveldsportretter i båt og solnedgang
Helt mot slutten av dagen tok Silje og Sander en liten pause fra bryllupsfesten og gikk ut sammen. Solen var på vei ned, lyset var helt nydelig – og de satte seg i en robåt og rodde ut på vannet.
Det ble et av de øyeblikkene hvor alt bare klaffet. Det varme kveldslyset, det stille vannet og Silje og Sander alene i båten, midt i en bryllupsdag som ellers hadde vært fylt med mennesker og inntrykk.
En liten stund bare de to, før de skulle tilbake til festen – og en ganske magisk avslutning på fotograferingen av en allerede utrolig fin bryllupsdag. 🤍
En hel bryllupsdag på Sørlandet
Silje og Sanders bryllup i Tvedestrand rommet så mye av det jeg elsker med bryllup på Sørlandet. Fra idylliske Lyngørporten og portrettene i Einarsvika til vielsen i vakre Tvedestrand kirke og bryllupsfest i det nydelige seildukteltet på Gjeving. Da kvelden i tillegg ga oss nydelig lys og en liten rotur i solnedgangen, kunne rammene rundt dagen nesten ikke blitt finere.
Men aller mest sitter jeg igjen med stemningen, alle de små øyeblikkene mellom det som var planlagt – og hvor utrolig fint det var å få være rundt disse to gjennom dagen. Silje og Sander er rett og slett så varme og gode mennesker, og det merkes også på menneskene de har rundt seg.
For det er akkurat det jeg ønsker at en heldagsreportasje skal være: ikke bare bilder som viser hvordan bryllupsdagen så ut, men en historie som tar dere tilbake til hvordan det føltes å være der.
Tusen takk, Silje og Sander, for at jeg fikk følge dere gjennom denne nydelige dagen. For noen fine mennesker dere er. 🤍
Planlegger dere bryllup i Tvedestrand, Lyngør eller et annet sted på Sørlandet? Les mer om heldags bryllupsfotografering, eller ta kontakt dersom dere vil høre om datoen deres er ledig.
Mer inspirasjon til bryllupsplanleggingen
Hvis dere er midt i planleggingen, finner dere flere ekte bryllup, tips og erfaringer her på bloggen.
→Bryllupsbildene skal føles som dere
→Mobilfri vielse – derfor anbefaler jeg det
→Ekte og stemningsfulle bryllupsbilder




























































































